web
analytics

Omvisning på Oslo Bymusem

20. september 2017 kl. 17:30 - 18:30

Linken Apall-Olsen og Reidun A. Johannessen

Kunsthistoriker/avdelingsleder Linken Apall-Olsen og museumslektor Reidun A. Johannessen tar oss med på to av museets arenaer: Frogner Hovedgård og den byhistoriske utstillingen «Oslove».

Vi vil få se Frogner Hovedgård, der man får innblikk i gårdens historie og blir kjent med noen av dens eiere, bl.a. Hans Jacob Scheel, Bernt Anker og familien Gade. Frogner Hovedgård har vært både kirkegods og krongods. Her har det vært drevet framtidsrettet jordbruk og teatervirksomhet; og her har handelspatrisiatet i Christiania hatt overdådige fester i Bernt Ankers ballsal.

Vi vil få oppleve basisutstillingen «Oslove», som tar for seg byens historie fra 1000 år tilbake og fram til vår egen tid.

Vi vil få innblikk i hvordan geografi og økonomiske forhold har påvirket byens utforming og livsgrunnlag oppgjennom tidene.

Fremmøte i Besøkssenteret, Frognerveien 67.

Lystennerinnlegg: Bent (Aaby)
Fremmøteansvarlige: N/A